Bez kategorii

Trądzik różowaty, czyli typowy trądzik dorosłych – przyczyny, objawy (zdjęcia), leczenie

Trądzik różowaty jest trądzikiem osób dorosłych. Wydaje się prawdziwą ironią i złościwością losu to, że wtedy, gdy mamy już za sobą zagrożenie trądzikiem młodzieńczym pojawia się on – trądzik różowaty – rosacea. Patrząc na statystki całkiem sporo osób jest nim zagrożonych. Tym postem inauguruję tematykę związana z tym trądzikiem. Na razie opowiem ogólnie o trądziku, w kolejnych wpisach zagłębię się nieco w szczegóły.

Chcesz podkreślić swoje naturalne piękno? W ramach usług medycyna estetyczna Poznań możesz zdecydować się na szereg dostępnych zabiegów – wypełnianie zmarszczek poznań, modelowanie nosa poznań i wiele więcej. 

Trądzik różowaty – przyczyny

Trądzik różowaty pojawia się w wieku dorosłym, bardzo często około trzydziestego roku życia. Dolegliwość częściej obserwuje się u kobiet. Z kolei u mężczyzn trądzik ten może mieć znacznie gorszy, intensywniejszy przebieg (podobnie zresztą jak trądzik młodzieńczy, który bywa największą zmorą młodych mężczyzn).

  • Etiologia trądziku różowatego nie jest znana, choć jego występowanie łączy się z zaburzeniami na tle naczyniowo ruchowym. Co by na to wskazywało? Mianowicie fakt, że trądzik różowaty występuje najczęściej u osób, które mają skłonności do nadmiernego rumienienia się pod wpływem emocji bądź ciepła. Na te skłonności należy więc zwrócić uwagę.
  • Poza tym trądzik różowaty pojawia się w wyniku wystąpienia zaburzeń hormonalnych i zaburzeń w pracy gruczołów łojowych. Towarzyszy mu też obniżenie kwasowości soku żołądkowego.
  • Trudno powiedzieć, co jest przyczyną, a co następstwem tego trądziku. Jak na razie medycyna gubi się trochę w domysłach. Zwłaszcza że wśród faktorów trądzikowych (czy też objawów towarzyszących trądzikowi różowatego) wymienia się też zwiększoną aktywność roztoczy i grzybów.

Jak ewoluuje trądzik różowaty?

Proces powstawania trądziku różowatego można z powodzeniem nazwać ewolucją, bo trochę to trwa, a poza tym pierwsze symptomy wcale nie wskazują na trądzik.

  • Jak już pisałam najpierw pojawia się zaczerwienienie, które utrzymuje się niezależnie od czynników wewnętrznych czy zewnętrznych.
  • Z czasem w miejscach, w których wystąpił rumień pojawiają się pajączki, czyli sieć powiększonych, widocznych na skórze naczynek włosowatych.
  • Kolejnym etapem jest już pojawienie się krost i grudek, oraz powiększenie porów skóry w miejscach, w których znajdują się ujścia gruczołów łojowych. Łojotok jest niestety nierozerwalnie związany z trądzikiem różowatym. Jeśli trądzik ten zaniedbasz, nie zmienisz przyzwyczajeń pielęgnacyjnych, nie pomyślisz o zmianie diety i leczeniu może dojść do trwałej deformacji części twarzy objętych trądzikiem.
  • Szczególnie zagrożeni są mężczyźni, u których głównie na nosie i w jego okolicach, dochodzi do pojawiania się miękkich guzowatych tworów zmieniających rysunek nosa i rysy twarzy. Co gorsza, skóra w tych miejscach przybiera intensywną czerwonawą lub czerwonawo – sinawą barwę. Taki trądzik jest już wysoce nieestetyczny.

Jak leczyć trądzik różowaty?

W leczeniu trądziku różowatego stosuje się środki podobne nieco do tych wykorzystywanych w leczeniu trądziku młodzieńczego, aczkolwiek kuracje nie pokrywają się w pełni.

  • Kuracje medyczne obejmują zazwyczaj stosowanie antybiotyków i metronidazolu – środków działających przeciwbakteryjnie i lekko przeciwzapalnie.
  • Niezmiernie ważne jest umiejętne oczyszczanie twarzy – nie powodujące podrażnień, łagodzące stany zapalne, z użyciem kosmetyków o właściwościach niwelujących działanie drobnoustrojów skojarzonych z tym rodzajem trądziku. Profesjonalne, dobrze dobrane kosmetyki (o czym przekonują mnie eksperymenty mojej cioci – męczy się kobieta od piętnastu lat, a dopiero dwa czy trzy lata temu udało jej się perfekcyjnie skomponować zawartość kosmetyczki) są w stanie zapobiec rozwojowi choroby, a nawet doprowadzić do cofnięcia się już istniejących zmian. Doskonałym przykładem takiego specyfku jest >>> Skinception Rosacea – serum, które wygrywa w prywatnych rankingach kilku znanych mi (i nieznanych też) osób.  Serum jest topowym produktem w tej kategorii – usuwa rumień i wiele innych objawów już w ciągu 4 tygodni (i – uwaga – naprawdę tak działa). Skuteczność kosmetyków  zależy oczywiście od stopnia zaawansowania trądziku. Nie ma się co łudzić, że zniknie po nich rhinophyma, czyli guzowatość nosa,
  • Ponieważ trądzik różowaty może się wiązać z zaburzeniami hormonalnymi (zwłaszcza u kobiet w okresie menopauzy) niejednokrotnie konieczna jest konsultacja i leczenie endokrynologiczne.

Trądzik różowaty – profesjonalna pomoc

W każdym wypadku walkę z trądzikiem różowatym należy przeprowadzać pod kontrolą lekarza dermatologa. Można też skorzystać z pomocy kosmetyczki, ale…

No właśnie, tu pojawia się problem. Okazuje się, że niestety spora grupa lekarzy bagatelizuje konieczność całościowego (holistycznego) podejścia do leczenia trądziku, przepisuje maści i uważa sprawę za załatwioną. Nie tędy droga.

Koniecznie wybierz lekarza, który potraktuje cię serio i spojrzy na twój organizm jak na jednorodną całość.

Jeśli chodzi o zabiegi kosmetyczne są one z reguły przeceniane. Tu poważni dermatolodzy biją na alarm, że ilość błędów popełnianych przez niefachowe kosmetyczki jest przerażająca i często skutkuje pogorszeniem stanu skóry, co wyraźnie utrudnia leczenie.

Uważaj więc na to, jakiego rodzaju zabiegi fundujesz swojej twarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *