Bez kategorii

Fakty i mity na temat leczenia trądziku młodzieńczego

Dziś krótkie podsumowanie najczęściej powielanych błędnych przekonań na temat trądziku. Poznaj fakty!
Jeśli chcesz pozbyć się pryszczy pamiętaj, że:

Fakty – częste mycie twarzy wcale nie ułatwia leczenia trądziku

mycie twarzy

Jeśli ktoś polecał ci częste oczyszczanie twarzy jako niezawodną metodę na trądzik, wprowadzał cię w błąd. Dlaczego? Mycie twarzy z nadmierną częstotliwością może i na początku zminimalizuje łojotok, ale później może tylko pogorszyć pracę gruczołów łojowych, które zaczną produkować łój z jeszcze większą aktywnością. Jeżeli chcesz zwalczyć trądzik za pomocą mycia, po prostu wybieraj preparaty przeznaczone do cery trądzikowej, które w przeciwieństwie do mydła nie wysuszą i nie podrażnią skóry (np. Hydroviton.CR). Podkreślę jednak raz jeszcze: częste mycie twarzy to nie jest sposób na walkę z trądzikiem. Mycie może być metodą wspomagającą, ale nie w nadmiarze, poza tym samoistnie i tak nie zlikwiduje pryszczy.

Chcesz podkreślić swoje naturalne piękno? W ramach usług medycyna estetyczna Poznań możesz zdecydować się na szereg dostępnych zabiegów –wypełnianie zmarszczek poznań, modelowanie nosa poznań i wiele więcej. 

Słońce nie niszczy pryszczy

To mit. Bardzo często można usłyszeć, że promienie słoneczne przyczyniają się do likwidowania trądziku. Okazuje się jednak, że słońce może raczej spowodować wysyp zmian trądzikowych. Choć u niektórych osób promienie słoneczne łagodzą stany zapalne, to jednak u większości wysuszona słońcem skóra produkuje nadmiar łoju, co z kolei wpływa na „aktywność” bakterii, przyczyniających się do powstawania trądziku. Koło się zamyka.

Fakty – wyciskając pryszcze nie pozbędziesz się ich

Wyciskanie pryszczy to chyba najbardziej szkodliwa czynność. Pod żadnym pozorem nie można likwidować w ten sposób trądziku. Przyczyna jest prosta – wyciskanie przyczynia się do powstawania uszkodzeń skóry, które ułatwiają dostawanie się bakterii. Ponadto wyciskanie krostek może pozostawić po sobie ślad w postaci potrądzikowych blizn, które niestety najczęściej bardzo trudno usunąć.

Fakty – zmiana diety pomoże lub nie

Teorie dotyczące odpowiedniego sposobu odżywiania się i jego wpływu na zwalczanie trądziku są różne. Jedni uważają, że jedzenie czekolady i pikantnych potraw sprzyja powstawaniu trądziku. Inni są zdania, że to nie ma najmniejszego znaczenia. Dlatego też ciężko jednoznacznie stwierdzić, czy zmiana sposobu odżywiania się wyleczy trądzik. Jednak niedobór pewnych witamin i minerałów może być przyczyną powstawania pryszczy. Dlatego też lepiej zmienić swoje nawyki żywieniowe na lepsze – wyeliminować lub ograniczyć spożywanie ostro przyprawionych potraw czy czekolady. Nic nie tracisz. No może tylko pryszcze.

Aktywność seksualna zmniejsza intensywność trądziku

Jak twierdzą fachowcy to nieprawda. Choć niektórzy uważają, że osoby, które prowadzą aktywne życie seksualne, a dodatkowo mają trądzik, faktycznie szybciej się go pozbędą. Tak naprawdę seks i leczenie trądziku młodzieńczego ma ze sobą tyle wspólnego co opady śniegu i lato. Nie musisz więc zmuszać się do zwiększonej aktywności seksualnej, by pozbyć się zmian trądzikowych. To nic nie da.
Moim zdaniem ten mit wziął się stąd, że trądzik młodzieńczy znika po prostu w takim wieku, w którym gros młodych osób ma już stałych partnerów. Trądzik tak czy inaczej by ustąpił, a seks nie ma nic do niego.

A Ty znasz jakieś inne mity, które warto byłoby obalić?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *