Bez kategorii

Maści na trądzik – która są najlepsze?

Maści na trądzik Poznań jest całe mnóstwo. Którą z nich wybrać? Odpowiedzią na to pytanie ma być poniższy artykuł. Znajdziesz tu wykaz wszystkich (a przynajmniej znakomitej większości) maści stosowanych w leczeniu trądziku.

Czy lepsza będzie farmaceutyczna maść na trądzik, czy może maść naturalna sporządzona z ekstraktów z roślin o działaniu przeciwtrądzikowym? Czy lepiej zadziała maść jednoskładnikowa, czy maść na trądzik z wielu składników przygotowywana przez farmaceutę według receptury opracowanej przez lekarza?

Te cztery możliwości nie wyczerpują pełnego katalogu pytań, o czym przekonasz się już za moment. Maści są tak różne, jak różne są ich składniki. Ich działanie uzależnione jest od składu, a efekty – zarówno od składu, jak i naszych (Twoich) oczekiwań.

Maści steroidowe i antybiotykowe

Sterydy i antybiotyki przodują wśród leków na trądzik. Jeśli chodzi o maści znajdziesz wśród nich preparaty sterydowe, antybiotykowe lub łączone zawierające i sterydy i antybiotyki.
I sterydy i antybiotyki działają przeciwzapalnie, przy czym antybiotyki nieco słabiej.
Antybiotyki działają też przeciwbakteryjnie, ale bakterie trądzikowe stosunkowo łatwo uodparniają się na ich działanie.

Najlepsze są maści zawierające przynajmniej dwa antybiotyki. Sporą popularnością cieszą się też maści antybiotykowo – sterydowe. Do takich maści należy np. Dicortineff.

Zalety: sterydowe, antybiotykowe i łączone maści na trądzik działają bardzo szybko.
Wady: można się na nie udodpornić, mają też sporo skutków ubocznych. Najczęściej pojawiają się po nich: zakażania bakteriami i grzybicami (po długotrwałym stosowaniu maści), ścieńczenie skóry i problemy z naczynkami. Ani antybiotyków, ani sterydów, ani maści antybiotykowo – sterydowych nie można stosować przez dłuższy czas. Po ich odstawieniu problemy bardzo często nawracają.

Alternatywy: inne maści, albo zioła o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym. Przykładem naturalnego sterydu jest sarsaparilla (bazowy składnik Nonacne).

Maści retynowe

To nic innego jak retinoidy do stosowania zewnętrznego. Zawierają mega dawki witaminy A. Działają bardzo dobrze na trądzik zaskórnikowy i trądzik pospolity. Świetnie stabilizują procesy przyrastania naskórka, wyrównują skórę, odbudowują ją. Działają silnie złuszczająco i regenerująco. Przydają się w leczeniu blizn i przebarwień po trądziku. Po takich maściach poprawa następuje dość szybko, a pełne wyleczenie najczęściej po trzech miesiącach.

Zalety: szybka i intensywna poprawa wyglądu skóry.
Wady: możliwość wystąpienia silnych podrażnień, zaczerwienienia i pieczenia skóry, które czasem ustępują pomimo kontynuowania kuracji. Stosując maści retynowe należy bardzo uważać na słońce.

Maści z nadtlenkiem benzoilu

acnezine

Poleca się je w różnych postaciach trądziku pospolitego. Działają na zasadzie silnego utleniania skóry, co może skórę przesuszać, ale jest też niezwykle skutecznym sposobem na pozbycie się pryszczy. Nadtlenek benzoilu występuje w wielu maściach i dermokosmetykach na trądzik.

Zalety: szybkość i skuteczność działania.
Wady: przesuszenie skóry, podrażnienia, świąd. W kontakcie z włosami nadtlenek może je lekko odbarwiać.
Alternatywy: kosmetyki z nadtlenkiem wzbogacone o składniki ochronne jak np. Acnezine.

Maści cynkowe

maść cynkowa na trądzik

Maść cynkowa na trądzik to praktycznie jeden ze standardów leczenia. Substancją aktywną w takiej maści (na rynku jest ich co najmniej kilka) jest tlenek cynku. Sam cynk jest niezwykle ważny dla naszej skóry, a nadtlenek działa na nią leczniczo i to nie tylko na trądzik, ale też wszelkie inne stany zapalne oraz uszkodzenia naskórka.

Zalety: łagodne, ale skuteczne działanie.
Wady: nie można stosować na otwarte, sączące się zmiany na skórze.

Maści ichtiolowe

Zawierają sulfobituminian amonu. Typowa maść ichtiolowa może być stosowana na zwykły trądzik ze stanami ropnymi, tzw. trądzik wtórnie zakażony (do zakażeń wtórnych dochodzi najczęściej wskutek wyciskania pryszczy i ew. zaniedbań higienicznych), czyraki, wrzody i wszelkie stany ropne. Maść ma działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, dodatkowo ułatwia usuwanie ropy.

Zalety: działa łagodnie i skutecznie, „wyciąga” krosty i ropnie.
Wady: maść może podrażniać skórę, nie nadaje się do leczenia wszystkich postaci trądziku.

maść ichtiolowa na trądzik

Maści siarkowe

Maść siarkowa na trądzik działa przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo, przeciwłojotokowo, przeciwzapalnie. Przede wszystkim warto docenić jej działanie stabilizacyjne na sebum. Świetnie odżywia skórę, bo siarka jest skórze (przy okazji dodam, że włosom też) niezbędna do utrzymania pełnej formy. Gotowych maści siarkowych raczej się nie sprzedaje, choć w sprzedaży dostępne są kosmetyki z dodatkiem siarki czy mydła siarkowe. Maści najczęściej przygotowuje farmaceuta na zlecenie dermatologa i zgodnie z zasugerowaną przezeń recepturą.

Zalety: bardzo dobrze i wszechstronnie wpływają na skórę.
Wady: działają ciut za łagodnie i mają nieprzyjemny zapach.

Maści salicylowe

Głównym składnikiem maści salicylowych jest kwas salicylowy. Stosuje się je w łagodzeniu stanów zapalnych i w zakażeniach bakteryjnych (trądzik kwalifikuje się tu idealnie), ale głównym zadaniem tych maści jest odnowa i regeneracja, w tym złuszczanie, komórek naskórka. Maści salicylowe są łagodniejsze od innych specyfików złuszczających. Niestety kwas salicylowy może uczulać. Używa się ich nie tylko w leczeniu trądziku ale i innych dermatoz (np. łuszczycy).
Maści salicylowe można kupić już gotowe, często wzbogacone o inne składniki, lub tworzyć na ich bazie indywidualnie dopasowane specyfiki – przygotowuje je farmaceuta zgodnie ze wskazaniami dermatologa.

Zalety: łagodne ale skuteczne usuwanie zrogowaciałego naskórka i odblokowywanie porów.
Wady: mogą uczulać i podrażniać.

rumianek

Maści ziołowe

To wszelkie maści rumiankowe, nagietkowe i inne tworzone na bazie ziół o działaniu przeciwtrądzikowym. W zależności od składu łagodzą, działają przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Jeśli wolisz taką ziołową maść sprawdź, jakie zioła warto mieć na uwadze.

Zalety: są naturalne, łagodne i skuteczne.
Wady: wymagają czasu, najskuteczniejsze maści (wieloskładnikowe, ze starannie wyselekcjonowanych składników ziołowych) są stosunkowo drogie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *