Bez kategorii

Jak leczyć trądzik różowaty?

Trądzik różowaty to przewlekła choroba zapalna skóry twarzy. Objawia się wykwitami rumieniowymi, krostkowymi i grudkowatymi, które najczęściej występują w centralnej części twarzy. Choroba zazwyczaj pojawia się u osób w wieku 30-60 lat i dotyczy około 1-10% populacji. Najwięcej zachorowań na trądzik różowaty odnotowuje się w Skandynawii i Irlandii.

Chcesz podkreślić swoje naturalne piękno? W ramach usług medycyna estetyczna Poznań możesz zdecydować się na szereg dostępnych zabiegów – wypełnianie zmarszczek poznań, modelowanie nosa poznań i wiele więcej. 

Trądzik różowaty – przyczyny

            Schorzenie zaliczany jest do tzw. nerwic naczynioruchowych. W początkowym stadium następuje wzmożona, przemijająca aktywność naczyń o napadowe czerwienienie skóry. Do zaostrzenia zmian dochodzi najczęściej wtedy, gdy przeżywamy silny stres lub nadmiernie korzystamy z kąpieli słonecznych. Poza tym tradzik rozowaty może ulec zaostrzeniu, gdy spożywamy ciężkostrawne potrawy lub pijemy alkohol, korzystamy z basenów z chlorowaną wodą, czy sauny. Przyczyną mogą być również zaburzenia endokrynologiczne, stosowanie kwasu nikotynowego, leków obniżających poziom cholesterolu, zewnętrznych glikokortykosteroidów lub dużych dawek witaminy B6 i B12. Niektóre osoby, chorujące na trądzik różowaty, borykały się wcześniej z opryszczką wargową, a w trakcie badań stwierdza się u nich obecność drożdżaków oraz pasożyta z rodziny roztoczy – Demodex folliculorum.

Rodzaje trądziku różowatego

            Choroba może występować w jednej z czterech postaci:

  • grudkowo – krostkowa,
  • z dominacją zmian przerostowych,
  • teleangiektatyczno-rumieniowatej,
  • ocznej.

Istniej także odmiana trądziku różowatego, nazywana ziarniakowym trądzikiem różowatym – charakteryzuje się zmianami w postaci twardych, czerwonych, żółtych lub brązowych guzków i grudek, występujących na niezmienionej skórze i mogących prowadzić do bliznowacenia.

Trądzik różowaty – objawy

Diagnostyka trądziku różowatego jest trudna, ponieważ daje on wiele objawów. Na pewno wskazuje na niego rumień przelotny lub stały, pojawienie się grudek, uczucia pieczenia w obrębie zmienionej skóry, jej wysuszenie, obrzęk, zmiany przerostowe, czy objawy zapalenie spojówek. W przypadku, gdy zaobserwujemy u siebie takie zmiany, konieczna jest wizyta u lekarza dermatologa.

Leczenie trądziku różowatego

Wpisując w wyszukiwarkę hasło „trądzik różowaty leczenie” można otrzymać wiele odpowiedzi, ale jedno jest pewne – nie obejdzie się bez wizyty u lekarza. Leczenie musi być wielokierunkowe i obejmować zarówno przyjmowanie preparatów doustnych, jak i dermokosmetyków i leków stosowanych zewnętrznie. Do leczenia miejscowego często przez lekarzy wybierany jest metronidazol w postaci żelu lub kremu. Dodatkowo stosowany jest kwas azelainowy, sulfacetamid lub nadtlenek benzoilu. Miejscowo używane są także antybiotyki. Zastawiając się trądzik różowaty jak leczyć, nie można zapominać o leczeniu ogólnym. W dużej mierze zależy ono od chorób współistniejących. W przypadku, gdy zawiodą tradycyjne sposoby, konieczne bywa stosowanie izotretynoiny, która ma niestety wiele skutków ubocznych.

Czy można całkowicie się wyleczyć?

            Niestety leczenie trądziku różowatego nie zawsze jest skuteczne i przede wszystkim nie można wyleczyć go raz na zawsze, a jedynie łagodzić zmiany. Na pewno warto wypróbować różnego rodzaju preparaty wspierające leczenie, jak np. Skinception Rosacea. Jest to serum, które nie tylko pomaga zwalczyć zaczerwieniania, ale dodatkowo nawilża i łagodzi podrażnioną skórę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *