Bez kategorii

Substancje aktywne w profesjonalnych kosmetykach (lekach) przeciwtrądzikowych cz.I

Producenci kosmetyków i maści aptecznych prześcigają się w pomysłach na tworzenie receptur mających zapewnić nam skórę bez skazy, bez pryszczy, krost, zaskórników, rozświetloną, nawilżoną, jędrną i perfekcyjną. Buszując po sklepach i aptekach trudno jednak znaleźć idealny kosmetyk (ideałów nie ma!) i siłą rzeczy wszelkie mazidła należy wybierać metodą kompromisów. Z czegoś zrezygnować stawiając na coś innego po to, by maksymalnie zbliżyć się do pożądanych efektów. Poniżej przedstawiam możliwości tzn. prezentuję substancje aktywne dodawane do profesjonalnych kosmetyków przeciwtrądzikowych oraz maści aptecznych, opisuję ich działanie i skutki uboczne.
Kosmetykami sensu stricto zajmę się przy następnej okazji, a tymczasem oto co mogłabym polecić (z pewnymi zastrzeżeniami) osobom chcącym w miarę szybko i sprawnie pozbyć się pryszczy.

Chciałabyś podkreślić swoje naturalne piękno bądź zredukować drobne niedoskonałości? Zachęcamy do przyjrzenia się usługą medycyna estetyczna Poznań. Wśród gamy dostępnych zabiegów znajdziesz m. in. blizny Poznań i leczenie trądziku Poznań.

Substancje aktywne. Nadtlenek benzoilu

acnezine

To jedna z najsilniejszych broni przeciwko trądzikowi, ale broń dość kontrowersyjna. Nadtlenek benzoilu jest bowiem zarówno sprzymierzeńcem jak i wrogiem naszej skóry. Dlaczego?

Plusy

  • Jako sprzymierzeniec nadtlenek bardzo wyraźnie redukuje ilość i rozmiary pryszczy. Doskonale radzi sobie z opornymi grudkami i krostkami. Zasada jego działania jest bardzo prosta: rozkładając się nadtlenek uwalnia cząstki tlenu przez co bakterie trądzikowe (beztlenowe) tracą grunt pod nogami i nie mają odpowiedniego środowiska do rozwoju. Nadtlenek odblokowuje pory i w pewnym sensie oczyszcza twarz, bo ma też silne działanie złuszczające.
  • Działa szybko, niemal natychmiastowo, a co najważniejsze skóra nie przyzwyczaja się do niego tzn., że kosmetyki z nadtlenkiem można by stosować praktycznie bezterminowo bez obawy o zmniejszenie skuteczności jego działania, ale…

Minusy

  • Ale nadtlenek ma też minusy. Najpoważniejszym jest pobudzenie aktywności i zwiększenie ilości wolnych rodników, które „korodują” skórę tak jak rdza metale. Długotrwałe stosowanie nadtlenku objawia się efektem fotostarzenia się skóry, zjawiskiem przypominającym starzenie się jej po wielokrotnych i nadmiernych ekspozycjach na słońce.
  • Z badań wynika, że nadtlenek obniża też ilość witaminy E w skórze.
  • Działanie złuszczające objawia się nie tylko odblokowaniem porów, ale też łuszczeniem skóry.

Kuracja optymalna

  • Ze względu na działanie złuszczające i przyspieszenie starzenia się skóry kurację warto rozpocząć od preparatów z jak najmniejszym stężeniem nadtlenku.
  • Stosowanie nadtlenku (maści i kremów z NB) należy uzupełniać preparatami nawilżającymi, odżywczymi i ochronnymi oraz ew. stosowaniem suplementów redukujących ilość wolnych rodników.

Preparaty z nadtlenkiem benzoilu

Jest ich na rynku sporo, oto kilka przykładowych:

  • Krem Acnezine, z witaminami i kwasem hialuronowym, więcej informacji tutaj.
  • Żel Benzacne w stężeniu 5 i 10%, bez dodatków, więcej informacji tutaj.
  • Krem Brevoxyl, bez dodatków, więcej informacji tutaj.
  • Emulsja Lubexyl, bez dodatków, więcej informacji tutaj.

Substancje aktywne. Kwas azelainowy

Kwas azelainowy działa bardziej przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie niż złuszczająco. Jest dla skóry łagodniejszy od nadtlenku benzoilu (intensywność oddziaływania zależy oczywiście od stężenia kwasu), przez co wolniej redukuje zmiany trądzikowe, ale i tak ma wielu zwolenników, jego skuteczność oceniana jest jako zadowalająca.

Plusy

  •  Kwas azelainowy działa przeciwbakteryjnie hamując zarówno aktywność bakterii tlenowych jak i beztlenowych.
  • Zmniejsza wytwarzanie kwasów tłuszczowych, ma więc działanie przeciwłojotokowe. Wpływa na redukcję czopów łojowych zatykających pory i będących przyczynkiem do tworzenia się zaskórników, grudek i krost.
  • Wykazuje działanie rozjaśniające, chroni więc w pewnym stopniu przed przebarwieniami potrądzikowymi.

Minusy

  •  Działa wolniej od nadltenku benzoilu, ale za to działa wielotorowo.
  • Początki leczenia są trudne z uwagi na często występujące podrażnienia i słabą tolerancję kwasu. Skóra musi się do niego przyzwyczaić. Jeśli się nie przyzwyczai należy zmienić kurację.

Kuracja optymalna

  •  Kwas azelainowy należy na skórę umiejętnie dozować, zaczynając od dawek minimalnych i stopniowo zwiększając intensywność kuracji (częstotliwość nakładania kremu lub maści).

Preparaty z kwasem azelainowym

Tu też mamy spory wybór. Kwas azelainowy jest bazą następujących specyfików:

  • Maść Acne-Derm, więcej informacji tutaj.
  • Krem Skinoren, więcej informacji tutaj.
  • Żel Finacea, więcej informacji tutaj.

To dopiero przygrywka. W kolejnym poście opowiem o nadtlenku wodoru, kwasie salicylowym, moczniku i kwasie glikolowym. Zapraszam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *